Recenzia

18.12.2009 16:36

 Muníci sa úspešne prekopali na Slovensko.

Recenzia na hru Muníci – podzemné dobrodružstvo  

Hlboko pod zemou, tam kam ľudské oko nedovidí, nie je ani zďaleka taká tma a taký kľud ako sa nám, tvorom chodiacim po zemi, zdá. Naopak, je tam rušnejšie, než u nás „hore“. Okrem malých zelených stvorení v prilbách s lampou na hlavách tu kmitajú vozíky, rachotia zbíjačky a museli by ste si dávať veľký pozor, aby vás nezrazil okoloidúci traktor, alebo ste nepadli pod obrovský, ale veľmi výkonný kombajn 300. Už ani nehovorím o tom, že každú chvíľu niekde niečo vybuchne, alebo vás napadne nebezpečný a nezničiteľný Robo-krtko. A to ani zďaleka nie je všetko, čo vás tu môže stretnúť. Neveríte? Tomu rozumiem. Veď kto by uveril, že existujú zelené tvory, ktoré ešte k tomu pracujú !!!! Čo sú to za tvory? 

Volajú sa Muníci. Že ste o nich ešte nepočuli? No to sa nečudujem, pretože ste ich ani nikde nemohli stretnúť. Oni sa nám vyhýbajú a my sa k nim dole nedostaneme. Vďaka tomu je ich svet síce pokojný, no nie nudný. Veď také stretnutie s duchom je viac než vzrušujúce. Keď sa objaví v podzemnej šachte, neuniknú mu, ale musia sa mu postaviť zoči voči. Bojovať s ním je asi najťažšou úlohou tejto hry, no keď sa im to podarí, naložia ho do vozíka a šup s ním

do skladového trezoru.  Podržia si ho tam a keď im niečo v sklade chýba, ducha vypustia, a on to prinesie zo skladu iného Muníka. 

Asi sa v duchu pýtate: „Kam sa to každý ponáhľa? Načo majú toľko strojov? Prečo jednoducho neoddychujú a neužívajú si?“ Odpoveď je v podstate jednoduchá. Každý z nich sa snaží nakopať a vyťažiť čo najviac surovín v podzemných chodbách a nanosiť ich do svojho domáceho skladu, kde je najlepšie uchránený. Iba duch, ktorého zajal niektorý z Muníkov mu môže ohroziť jeho zásoby. Usilovne pracujú a nemajú oddychu vodne ani v noci. Dolujú   rudu, uhlie a síru. Najväčšiu radosť však majú z toho, keď sa im podarí nájsť striebro alebo zlatú žilu. Za ne si môžu v obchode kúpiť potrebné predmety na uľahčenie práce ( dynamit, lomcovák, zbíjačku s prilbou, palicu bojového trpaslíka a aj ružové okuliare, ktoré sa zídu v tiesňových situáciách). Tí najusilovnejší, čo nelenia kopať aj do väčších hĺbok, vydolujú tie najvzácnejšie poklady. Sú nimi drahé kamene a diamanty. Za ne si už môžu kúpiť tie najkvalitnejšie pomôcky (od vozíka, cez vŕtací traktorček až po kombajn 300, ktorý je „terminátorom podzemia“) . Na nákup týchto potrebných pomôcok im slúži vždy dobre zásobený obchod, otvorený 24 hodín denne, pripravený obslúžiť uponáhľaných Muníkov. 

No ale teraz tomu už asi nerozumiete vôbec. „Načo im to všetko vlastne bude. Čo  s tým všetkým robia? A prečo toho potrebujú tak veľa?“ Tak to by vás ani vo sne nenapadlo. Zo skladu dávajú suroviny do dielne, kde si z neho vyrábajú časti vŕtacieho stroja.  Časti vŕtacieho stroja? No jasné! Oni totižto stavajú špeciálny vŕtací stroj. Presnejšie povedané, každý z nich stavia svoj vlastný vŕtací stroj, ktorý bude tou najsilnejšou pomôckou. Je to veľký, extrémne odolný a rýchly stroj, ktorý dokáže bezpečne preskúmať neznáme a hlboké bane. Muník, ktorý prvý postaví tento výkonný stroj je víťazom a všetci ostatní Muníkovia ho budú považovať za najšikovnejšieho a najúspešnejšieho Muníka. 

A teraz niečo pragmatické:

Ako to všetko vlastne robia?

Hneď na začiatku hry sa hodom kockou rozhodne o Muníkových vlastnostiach, ktoré sú až do konca hry zachované; a k nim sa potom počas hry prirátavajú ďalšie vlastnosti, ktoré získal svojou šikovnosťou. Môže byť: stratégom, prerážačom tunelov, konštruktérom, kľuďasom, navigátorom alebo streľmajstrom. 

Muníci vyrážajú zo svojho domova do podzemných chodieb, v ktorých dolujú suroviny a drahé kovy, ktoré potom odnášajú do svojho skladu. Po ceste ich môžu stretnúť aj rôzne prekážky, ako je zával, cez ktorý sa musia prekopať. Nemenej veľkou prekážkou, je zlodejský duch, ktorý ich môže tak vystrašiť, že zutekajú a po ceste postrácajú to, čo v chodbách nazbierali. Tak isto je to aj so strašlivými koreňmi a krtkom. Ak nechcú znova ťažiť to, čo už raz vyťažili, musia s nimi zabojovať a vyhrať. Prekážky, ktoré prekonajú sú potom na osoh a prinesú bonusy, vďaka ktorým sa im stroj bude stavať ľahšie a rýchlejšie. Sklad Muníka však môže vylúpiť aj iný Muník, keď stúpi na jeho políčko, ktoré je zároveň aj vstupným políčkom do jeho skladu. Nie je to však pre neho jednoduché, lebo musí jeho sklad dobiť a vziať si môže len určité množstvo vecí. Neprekonateľnou prekážkou sa stáva len voda. Tú nedokážu zvládnuť. 

Muníkom nehrozí len boj a prekážkami, ale aj boj s druhým Muníkom, ktorý si brúsi zuby na jeho suroviny a poklady. Muník, ktorý prehral boj, nielenže utečie a postupne stráca, to čo naťažil, ale víťazný Muník si smie zobrať od neho jednu akúkoľvek vec, ktorú mal vtedy pri sebe. 

Na prenos nadolovanej suroviny používajú rôzne dopravné prostriedky, vďaka ktorým

z jednej výpravy prinesú viac surovín. Pomáhajú im aj pri kopaní a boji s prekážkami. Prinesené suroviny uložia do skladu. Odtiaľ sa premiestňujú do obchodu, kde môžu predať drahé kovy a diamanty, a za ne si kúpiť vylepšujúce prostriedky, alebo časti stroja. Druhou možnosťou je presun do dielne, kde si z prinesených surovín vyrobia zlepšenia pre pohyb po chodbách, alebo časti stroja. 

Vyhrá Muník, ktorý ako prvý postaví celý vŕtací superstroj a tým sa stáva najšikovnejším Muníkom. Rozhodovať bude o tom jeho zručnosť, dôvtip, schopnosť takticky myslieť, húževnatosť a v neposlednom rade aj troška toho šťastia. 

A tak sa stotožním so slovami autora hry a spoločne Vám zaželáme nasledovné:  

Prajeme Vám čo najmenej prekážok a čo najčistejšiu cestu - nielen pri hraní.

Príjemnú zábavu a pestré chvíľky s Muníkmi. 

Hra obsahuje:

1. Hrací plán rozdelený na 4 časti

2. 430 vylamovacích štvorčekov

3. 4X karta hráča

4.  4 figúrky

5.  Jedna hracia kocka

6. Jeden podrobný manuál

7.  Zoznam vybavenia pre Muníkov 

 

Počet hráčov: 2-4

Doba hrania: 1 ½ - 3 hodiny v závislosti od počtu hráčov

Vek hráčov: od 8 rokov

Hra má voľné strategické možnosti 

 

Pozitíva hry:

1. jednoducho pochopiteľné pravidlá

2.  ručná grafika, ktorá dáva hre nádych nostalgie

3. napätie v hre až do posledného ťahu (prvé dve hry som vyhrala len o jeden ťah a a jednu som tak prehrala)

4. hrateľná pre všetky vekové kategórie ( najmladší syn je môj najnebezpečnejší súper)

5. hra nemá zbytočné prestoje – odvíja sa svižne a žiadny z hráčov nemá čas sa nudiť počas ťahu súpera

Negatíva hry:

1. karta – (zoznam vybavenia) je len jedna a je veľká (lepšie by boli malé obojstranné, pre každého hráča jedna – nebolo by potrebné ju stále naháňať a pýtať od hráčov)

2. vysoká návykovosť na hru pre jej nesporné kvality

3. potreba dostatočného priestoru na hranie – nedá sa hrať hocikde

4. jedna kocka – ideálne by bolo, keby mal kocku každý hráč  


Linky pre nadšencov: 

Stránka vydavateľa:

https://www.tmgames.cz

Rozhovor s autorom hry:

https://klaun-gameedition.meu.zoznam.sk/hry/tmg-partnerske-vydavatelstvo/


Tí, ktorí si chcú hru rovno zakúpiť, môžu tak urobiť v internetovom obchode, ktorý je predajcom tejto hry na Slovensku. Jeho adresa je:

 https://klaun-eshop.meu.sk